e-class

Your IP: 10.2.5.13
29-03-2024 13:05

Οικιακή Κομποστοποίηση

Οι μαθητές της Α' γυμνασίου, μέσω των δραστηριοτήτων που έκαναν, ενδυνάμωσαν τη μάθησή τους για τη διαδικασία της αποσύνθεσης των οργανικών σκουπιδιών καθώς και για το σχεδιασμό και τη διεξαγωγή πειραμάτων. Απέκτησαν βιωματική γνώση για το τι είναι η Οικιακή Κομποστοποίηση, τι την κάνει επιτυχημένη και χρησιμοποίησαν το παραγόμενο κομπόστ ως λίπασμα στο κήπο του σχολείου. Έμαθαν να διεξάγουν επιστημονικές έρευνες που έχουν σχέση με τη καθημερινότητά τους καθώς και να συγκεντρώνουν και να αναλύουν τα δικά τους δεδομένα. Με το φωτογραφικό τους υλικό ενημέρωσαν τους συμμαθητές - γονείς για την ευαισθητοποίησή τους σχετικά με την εφαρμογή και τα ωφέλη της Οικιακής Κομποστοποίησης.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2022-2023

Στα πλαίσια του μαθήματος "Εργαστήρια Δεξιοτήτων" με τα τμήματα της Α' Τάξης μελετήσαμε:

στην ενότητα Ζω καλύτερα - Ευ ζην τη  Μεσογειακή διατροφή που σύμφωνα με τους επιστήμονες αποτελεί την πιο ισορροπημένη διατροφή και

στην ενότητα Φροντίζω το Περιβάλλον θέλοντας να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές στην προστασία του περιβάλλοντος, την τεχνική της κομποστοποίησης.

Ενημερωτική συνάντηση για τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης

Την Τρίτη 25 Απριλίου 2023 στις 14:00 μ.μ., πραγματοποιήθηκε στο 67ο Γυμνάσιο ενημερωτική συνάντηση για τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης. Η ενημέρωση έγινε από την Επιμελήτρια Εκπαίδευσης  κ. Τσέκου Μαρίνα και το στέλεχος Πολιτιστικής Διαχείρισης του Μουσείου κ. Θεοδωρίδη Ιωακείμ.

Στη δράση, που υλοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, συμμετείχαν εκπαιδευτικοί του 67ου Γυμνασίου, οι οποίοι και ενημερώθηκαν για τη μεθοδολογία προσέγγισης των έργων σύγχρονης τέχνης και την προετοιμασία μιας εκπαιδευτικής επίσκεψης στο Μουσείο, καθώς και την αξιοποίηση της εμπειρίας αυτής στη σχολική πράξη.

Η διοργάνωση της εκδήλωσης έγινε από τους εκπαιδευτικούς κ. Κυλιντηρέα (ΠΕ05), κ. Συμβουλίδη (ΠΕ08), κ. Παπαβασιλείου (ΠΕ02) και κ. Φράγκου (ΠΕ02),  με τη συνεργασία της Υποδιευθύντριας του σχολείου κ. Καππή.

Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στην ενημερωτική συνάντηση βρήκαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους ειδικούς στα μουσειακά εκπαιδευτικά προγράμματα για θέματα που τους απασχολούσαν και να λύσουν πολλές απορίες τους. Όλοι οι παρευρισκόμενοι και όλες οι παρευρισκόμενες εξέφρασαν τις θετικές εντυπώσεις τους και έδωσαν ραντεβού στο Ε.Μ.Σ.Τ. για την επόμενη φάση υλοποίησης της δράσης.

Τέλος, εκ μέρους του προσωπικού του σχολείου οφείλονται θερμές ευχαριστίες στους εισηγητές κα. Τσέκου και κο. Θεοδωρίδη για την τιμή που μας έκαναν να επισκεφθούν το σχολείο μας και να μας φέρουν σε μια πρώτη επαφή με τους στόχους και τη φιλοσοφία των προγραμμάτων του Ε.Μ.Σ.Τ.

Καινιτομίες Σχολικού Έτους 2021-2022

Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Στο σχολείο μας το σχολικό έτος 2023-2024 λειτουργούν 3 (τρεις) Εκπαιδευτικοί Όμιλοι με στόχο να καλλιεργήσουν και άλλες δεξιότητες των μαθητών μας, όπως την ομαδο-συνεργατική μάθηση, το κριτικό πνεύμα, τη δημιουργικότητα και την ανάπτυξη της αισθητικής ικανότητας

1. Όμιλος κηπουρικής: οι μαθητές μας μαθαίνουν να φυτεύουν, να φτιάχνουν αρδευτικό-ποτιστικό σύστημα και να καλλιεργούν κηπευτικά, μυρωδικά και καλλωπιστικά φυτά
  2. Όμιλος χορού: οι μαθητές μαθαίνουν παραδοσιακούς και μοντέρνους χορούς, και προετοιμάζουν χορογραφίες με ζήλο, ενθουσιασμό και ομαδικότητα, για να πλαισιώσουν την Εθνική Εορτή της 25ης Μαρτίου και την εορτή στο τέλος της σχολικής χρονιάς
  3. Όμιλος θεάτρου: οι μαθητές μυούνται στην υποκριτική μέσα από το θεατρικό παιχνίδι και ετοιμάζουν θεατρική παράσταση που θα παίξουν στο τέλος της σχολικής χρονιάς

Καινοτόμες δράσεις

Το σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2023-2024 εφαρμόζει τις ακόλουθες καινοτόμες δράσεις:

1. Εφαρμόζει την καινοτόμο δράση EMILE , εφαρμόζει τη διδασκαλία μαθημάτων στη γαλλική γλώσσα, όπως ενότητες των αρχαίων ελληνικών, τη γεωγραφία, τη λογοτεχνία και την ιστορία
  2. Υλοποιεί το καινοτόμο διαθεματικό και διευρωπαϊκό πρόγραμμα «Biomuse, από τα οστά των ανθρώπων στις ανθρώπινες ιστορίες» σε συνεργασία με το γαλλικό σχολείο Le Hameau στη Ρουέν της Γαλλίας
  3. Πραγματοποιεί ευρωπαϊκό πρόγραμμα αδελφοποίησης με τοπ Liceo Classico Statale Umberto I με θέμα «Μελέτη ρωμαϊκών μνημείων στην Ελλάδα και ελληνικών μνημείων στη Σικελία». Στο πλαίσιο της αδελφοποίησης, 15 (δεκαπέντε) μαθητές της Γ τάξης του Γυμνασίου θα μετακινηθούν στο Ιταλικό Σχολείο στο Παλέρμο
  4. Στο σχολείο μας λειτουργεί Σχολή Γονέων με στόχο να βοηθήσει τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας στη διαχείριση των προβλημάτων των εφήβων

Το ταξίδι του Οδυσσέα

Φτιάξαμε σχεδίες και συνοδέψαμε τον Οδυσσέα στα ταξίδια του!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 και του Α2.  Σχολικό έτος 2017-2018.