67ο Γυμνάσιο Αθήνας

Ενδιαφέρουσες Διευθύνσεις
Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Γενικά

Το 67ο Γυμνάσιο λειτούργησε αρχικά το σχολικό έτος 1984-85 ως παράρτημα του 19ου Γυμνασίου Αθηνών, για να εξυπηρετήσει τους μαθητές που κατοικούσαν κάτω από την οδό Αχαρνών. Από το επόμενο έτος 1985-86 λειτούργησε κανονικά και με τις τρεις τάξεις στην οδό Αριστομένους, σε εναλλασσόμενο ωράριο πρωί-απόγευμα, διότι  συστεγαζόταν με δύο Δημοτικά.

Απ’ το 1998-99 μεταφέρθηκε στο κτίριο της οδού Λιοσίων 195 και λειτουργεί μόνο πρωί. Το κτίριο είναι νεόδμητο, τριώροφο, ευρύχωρο, με μεγάλη αυλή. Διαθέτει 12 αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια Φυσικών Επιστημών και Πληροφορικής, το τελευταίο εξοπλίστηκε το σχολικό έτος 2002-03.

Οι κτιριακές εγκαταστάσεις είναι αρκετά καλές, υπάρχει υλικοτεχνική υποδομή που απαιτείται για την εποπτική ενίσχυση της διδασκαλίας, όπως τηλεόραση, βιντεοπροβολέας, προβολέας διαφανειών και ένας μεγάλος αριθμός DVD – εποπτικού υλικού που χρησιμοποιείται σε προβολές που γίνονται στους μαθητές στα πλαίσια των μαθημάτων.

Στους μαθητές διδάσκονται 3 ξένες γλώσσες , Αγγλικά ως πρώτη υποχρεωτικά και Γαλλικά ή Γερμανικά κατ’ επιλογήν.