Your IP: 10.2.33.21
19-11-2018 08:07

Πλανήτης 2030

Για να ζουν οι άνθρωποι με βιώσιμο τρόπο, οι φυσικοί πόροι της Γης πρέπει να χρησιμοποιούνται με ρυθμό τέτοιο ώστε να μπορούν να ανανεώνονται. Όμως η σύγχρονη καταναλωτική κοινωνία ασκεί τεράστιες πιέσεις στον πλανήτη.

Το περιβαλλοντικό αποτύπωμα της Ευρώπης είναι ένα από τα μεγαλύτερα στον πλανήτη. Εάν ο υπόλοιπος κόσμος ζούσε όπως οι Ευρωπαίοι, θα χρειάζονταν οι πόροι περισσότερων από δύο πλανήτες σαν τη Γη, για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε όλοι.

Για να ενημερωθείτε για τους τους 17 Παγκόσμιους Στόχους μπορείτε να περιηγηθείτε στον ιστότοπο του Περιφερειακού Κέντρου Πληροφόρησης των Ηνωμένων Εθνών.

Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι η Υπεύθυνη Κατανάλωση αφορά στην εύρεση εφικτών λύσεων για την αντιμετώπιση κοινωνικών και περιβαλλοντικών ανισορροπιών, μέσω της υιοθέτησης μιας πιο υπεύθυνης καταναλωτικής συμπεριφοράς από τον καθένα μας. Συγκεκριμένα, η Υπεύθυνη Κατανάλωση σχετίζεται με την παραγωγή και τη διανομή, τη χρήση και τη διάθεση προϊόντων και υπηρεσιών, ενώ παρέχει τα μέσα για την επανεξέταση του κύκλου ζωής τους. Στόχος είναι η κάλυψη των βασικών αναγκών ολόκληρης της παγκόσμιας κοινότητας, η μείωση της υπερπαραγωγής και της υπερκατανάλωσης και η αποφυγή της καταστροφής του περιβάλλοντος.

Για περισσότερη ενημέρωση διαβάστε το ενημερωτικό φυλλάδιο της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή: Βιώσιμη Κατανάλωση: Απλά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε ως καταναλωτές για να βοηθήσουμε τον πλανήτη.

Η αφίσα μας για τη Μαθητική Εβδομάδα Δράσης.

Υλικό από τις δράσεις των μαθητών και μαθητριών του σχολείου.