Ενημέρωση σχετικά με την επανέναρξη των μαθημάτων.

Από τη Δευτέρα, 10/5/2021, αρχίζουν και πάλι τα μαθήματα στο σχολείο. Σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, προκειμένου να περιοριστεί η διασπορά της νόσου, είναι υποχρεωτικός ο έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 μέσω self-test για όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας. Η προμήθεια του self-test γίνεται δωρεάν από το φαρμακείο και το παραλαμβάνουν οι γονείς/κηδεμόνες των ανηλίκων μαθητών.

Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει ΑΜΚΑ παρέχεται η δυνατότητα επίσκεψης σε δημόσια δομή που εμφανίζεται στη λίστα:

Για τις Κυριακές και για τις ημέρες Δευτέρα - Παρασκευή.

Για τους/τις ανήλικους/ες μαθητές/τριες των 13 ετών και άνω, ο έλεγχος θα διενεργείται υπό την επιμέλεια και επίβλεψη των γονέων/κηδεμόνων τους. Οι γονείς/κηδεμόνες δηλώνουν το αποτέλεσμα εδώ και τυπώνουν τη σχολική κάρτα με χρήση κωδικών taxisnet. Εναλλακτικά μπορούν να τυπώσουν, να συμπληρώσουν και να υπογράψουν μόνοι τους το έγγραφο εδώ.

Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, δεν γίνεται δεκτός/ή, λαμβάνει απουσία και απομακρύνεται από τη σχολική μονάδα.

Όλες οι οδηγίες, απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις και βίντεο με οδηγίες χρήσης του self-test είναι ΕΔΩ.

Η εγκύκλιος είναι ΕΔΩ.