e-class

Your IP: 10.2.5.13
09-05-2024 07:34

Διδακτική επίσκεψη στο καταφύγιο αδέσποτων ζώων του Δήμου Αθηναίων στο Βοτανικό

Στο πλαίσιο της 1ης Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν επισκέψεις κατά τμήματα στις 5 και 15 Απριλίου στο καταφύγιο αδέσποτων ζώων του Δήμου Αθηναίων στο Βοτανικό. Η υλοποίηση της δράσης συνδυάστηκε με την καλλιέργεια του πνεύματος αλληλεγγύης που επιθυμούμε να  αποκτήσουν οι μαθητές του σχολείου μας. Είναι λοιπόν αξιέπαινη η πρωτοβουλία τους να αγοράσουν τρόφιμα και λιχουδιές, τα οποία πρόσφεραν στα αδέσποτα σκυλάκια. Επίσης συνεργάστηκαν άψογα με τους υπευθύνους του καταφυγίου και έβγαλαν βόλτα τους τετράποδους φίλους αποκομίζοντας μια μοναδική εμπειρία για το πώς είναι να φροντίζεις εγκαταλειμμένα ζώα. Έτσι, ελπίζουμε πως ευαισθητοποιήθηκαν πάνω στο θέμα της προστασίας των αδέσποτων και κατανόησαν τι σημαίνει από την πλευρά τους η υπεύθυνη υιοθεσία ενός κατοικιδίου.

Κλείνοντας, οφείλουμε να ευχαριστήσουμε τους υπεύθυνους του χώρου για τη φιλοξενία και να τους συγχαρούμε για την προσφορά τους στα ζώα αυτά, αναγνωρίζοντάς τους ότι με πενιχρά μέσα καταφέρνουν τόσα πολλά!

Τέλος, ευχόμαστε όλα τα ζωάκια να βρουν μια νέα στέγη και τη φιλόξενη αγκαλιά ενός νέου ιδιοκτήτη. Για αυτό τον λόγο έχει δημιουργηθεί η ιστοσελίδα www.animalscityofathens.gr, μέσω της οποίας οι πολίτες ενημερώνονται για τα ζώα προς υιοθεσία.